Dieta na przyrost masy

Pielęgnacja ciała

Jesz znacznie więcej, ale to nie przynosi rezultatów? Twoim celem jest masa mięśniowa, ale waga stoi w miejscu? Być może robisz coś źle. Poznaj zasady odżywiania w diecie na masie.

 1. Bilans kaloryczny i odżywczy

  Kaloryczność posiłków i całej diety powinna być zależna od Twojej wagi. Profesjonalne podejście do diety na masę sugeruje obliczenie zapotrzebowanie na podstawie następującego wzoru:

  WAGA x 6 = ilość węglowodanów, WAGA x 2 = ilość białka, WAGA x 0,5 = ilość tłuszczy

 2. Ilość posiłków w diecie

  Dieta na masę to minimum 5-6 posiłków każdego dnia. Mniejsze, ale częstsze przyjmowanie pokarmów pozwala organizmowi wykorzystywać dostarczany materiał na bieżąco.

 3. Systematyczność

  Dieta na masę powinna charakteryzować się regularnością. Oznacza to, że pory przyjmowania pokarmów powinny być stałe. Okres pomiędzy każdy posiłkiem powinien wynosić około 2-3 godziny.

 4. Pełnowartościowe produkty

  Nie wystarczy dbać o bilans kaloryczny/odżywczy. Jakość produktów ma ogromne znaczenie. Dieta na masę musi być oparta o węglowodany złożone (pełnoziarniste produkty, brązowy ryż, grube kasze), pełnowartościowe białko (drób, chude ryby, nabiał) oraz zdrowe tłuszcze (roślinne, a najlepiej – oliwa z oliwek).

 5. Nawadniaj organizm

  Spożycie płynów (a najlepiej po prostu wody mineralnej) powinno wynosić minimum 3 litry. Woda pozwoli unormować poziom toksyn i zanieczyszczeń w organizmie (funkcja detoksacyjna) oraz usprawni procesy trawienne.

 6. Zero odstępstw

  Dieta na masę nie powinna mieć „dni wolnych”. Każdorazowe odstępstwo spowoduje rozregulowanie organizmu i utratę efektów na które tak ciężko pracujemy. Dlatego też dieta na mase musi trwać nieprzerwanie. Jeśli masz problemy z jej utrzymaniem to urozmaicaj ją w taki sposób by była smaczna.

 7. Suplementacja

  Dietę warto uzupełniać odżywkami. Wszakże, pomagają one w utrzymaniu prawidłowego bilansu wartości odżywczych. Ich przyswajalność jest bardzo dobra, co pozwala na jeszcze efektywniejsze budowanie masy mięśniowej.

 8. Trening na masę

  Założenia treningowe powinny wyglądać następująco: trening wielostawowy, realizowany 3-4 razy w tygodniu. Ćwiczenia głównie na wolnym obciążeniu (jak największe ciężary). To powinno w pełni wystarczyć.

Dodaj komentarz