Bielactwo – jak się go pozbyć?

Zdrowie

Bielactwo to przypadłość, która bezustannie poddawana jest licznym badaniom. Mimo tego, wiedza na temat przyczyn oraz leczenia jest relatywnie mała. Na ten moment bielactwo stanowi niemałą zagadkę dla lekarzy i specjalistów.

Bielactwo – co przyczynia się do występowanie tej choroby?
Bielactwo to przypadłość polegająca na zaburzeniach w pigmentacji skóry, włosów oraz tęczówek. Objawem tej choroby są jasne plamy i przebarwienia, których zatuszowanie jest niezwykle trudne.

Choć bielactwo nie niesie za sobą dalszych zagrożeń i w zasadzie można by je zignorować, to mało kto to robi. Wszak, defekt ten ma ogromny wpływ na urodę. Jest niezwykle nieestetyczny i potrafi zrujnować samoocenę nawet największego twardziela.

Za główną przyczynę bielactwa uznaje się reakcje układu odpornościowego. Innymi słowy, choroba ta klasyfikowana jest jako autoimmunologiczna (organizm wykazuje autoagresję i zaburza proces pigmentacji).

Ponadto, bielactwo uznawane jest za przypadłość dziedziczną. W około 30% diagnozowanych przypadków stwierdza się, że choroba ma podłoże genetyczne.

Bielactwo – jak się go pozbyć?
Jak już wspomnieliśmy, liczne badania nie przynoszą takich efektów jakbyśmy tego chcieli. Wszak, żadna z form leczenia nie gwarantuje 100% efektywności.

Zdecydowanie najpopularniejszą formą zabiegu jest naświetlanie skóry zmienionej chorobowo. Miejsca przed naświetlaniem pokryte są specjalnymi preparatami światłouczulającymi. Niestety, tego typu terapia ma charakter długofalowy. Na efekty trzeba czekać minimum kilka-kilkanaście miesięcy.

Alternatywnym, ale znacznie droższym rozwiązaniem jest tzw. autoprzeszczep. To metoda polegająca na przeszczepianiu zdrowego naskórka w miejsce tego zmienionego chorobowo. Choć wydawać by się mogło, że to bardzo inwazyjne rozwiązanie, to jednak okres rekonwalescencji jest naprawdę krótki.

W leczeniu bielactwa wykorzystywane są również różne środki o działaniu farmakologicznym oraz rozmaite suplementy diet. Ich skuteczność pozostawia jednak bardzo dużo do życzenia.

Dodaj komentarz